T R A D I Č N Í   Č Í N S K Á   M E D I C Í N A

 Úvodní slovo

 
Vážení hosté, milí přátelé, vážení přítomní,
právě zahajujeme druhý kongres České a Slovenské si-nobiologické společnosti, který se koná na počest 20. výročí České a 10. výročí Slovenské společnosti i na připomenutí 20 let, kdy se čínská medicína praktikuje v obou zemích. Tentokrát se jedná o kongres mezinárodní, takže vítáme i všechny účastníky ze zahraničí.
Dvacet let je z pohledu dějin čínské medicíny krátká doba. Propast času, která nás dělí od počátků tohoto obo­ru - před začátkem našeho letopočtu - ani nelze lidským okem dohlédnout. V životě jedince je přitom 20 let doba poměrně dlouhá a zpravidla během ní dosahuje plnoletosti. Dovolte mi proto krátké ohlédnutí. Počátky naší společnosti jsou spojeny se jmény doktorky Michaely Lidické, Vladimíra Lorenze, MUDr. Heleny Jírové, jménem mým i mého man­žela Romana Bendy. Samotná fakta, že první dva jmenovaní již nejsou na tomto světě, stejně jako vážný úraz, který jsem utrpěla v prvním roce působnosti společnosti, napovídají, že začátky rozhodně nebyly lehké. Sluší se poděkovat všem, kteří v těžkých dobách společnosti pomohli a jejichž výčet by zabral mnoho stránek tohoto sborníku.
Nemohu však vynechat obětavé překladatele, bez nichž bychom měli k dispozici jen málo vědomostí o čínské medicíně. Naše díky si zaslouží především PhDr. Vladimír Ando, autor vynikajících knih o čínské medicíně pro naše studenty. Chtěla bych poděkovat i Mgr. Zuzaně Draho-vzalové, která nám zůstává věrná a nyní přebírá štafetu. Musím zmínit rovněž paní Ludmilu Karlachovou, bez jejích překladů z francouzštiny bychom se v začátcích neobešli a která i nadále zprostředkovává kontakt s našimi ruskými 3 francouzskými lektory. Velké poděkování patří i hlavní­mu sponzorovi naší školy, firmě Pragon, a jejímu vedení Ing. Karlovi Šimonovskému a Romanu Bendovi, a zejména Šárce Denkové, hlavní organizátorce tohoto kongresu a ře­ditelce i. školy čínské medicíny.
Dále bych ráda poděkovala našim partnerům ze Slo­venska a zakladatelům Sinbiosu, MUDr. Aleně Ondrejkovi-cové, MUDr. Juraji Gajdošovi, MUDr. Gabrielu Petroviczovi, M. Králíkovi, a především Daně Jelínkové, která po celá léta tuto činnost na Slovensku organizuje a na jejíchž bedrech spočívá břímě veškeré komunikace mezi oběma subjekty.
Téma kongresu Nemoci třetího tisíciletí je velmi široké. Přednášející se budou věnovat srdečně-cévním onemoc­něním, závislostem, léčbě nadváhy i bolestí pohybového ústrojí. Na kongresu se představí řada vynikajících lektorů a odborníků na nejrůznější metody čínské medicíny, proto věřím, že si všichni účastníci vyberou z pestrého programu přednášek a workshopů.
Vážení přítomní, vítám vás na Pražském kongresu tra­diční čínské medicíny, ať už patříte mezi lektory, studenty, absolventy škol čínské medicíny, nebo úplné nováčky ve studiu, případně zájemce o tento obor. Bez vás by se tento kongres neuskutečnil. Ze srdce vám přeji krásné zážitky, a především spoustu nových podnětů a znalostí.
MUDr. Ludmila Bendová, prezidentka kongresu

 První dekáda třetího tisíciletí se schyluje ke konci. Poučili jsme se jako lidstvo z chyb? Jsme moudřejší, vyspělejší, kul­tivovanější, zdravější a šťastnější? Prospíváme jeden druhé­mu a zemi, která nás pokorně nese na svém hřbetu, s hlubší a hlubší láskou? Odpovězte si na tyto otázky sami. Myslím, že odpovědi budou podobné.

Ráni Ayaí loni na kongresu v Rothenburgu poznamenal: „Nemoci jsou stále složitější, Je nutné hledat nové léčebné postupy." Osobně vidím budoucnost v jednom slově: in­tegrace. Mám na mysli integraci mezi východní a západní medicínou. Integraci mezi člověkem a jeho okolím, tedy planetou, rostlinami i živočichy. Integraci mezi tělem, duší a duchem. Obávám se, že pokud ke zmíněným integracím nedospějeme společně jako jeden lidský celek, dojde k des-integraci. A kdoví, jestli Heisenbergův princip neurčitosti nehovoří právě o tom...
V moderní medicíně se snažíme o přesnost, odborně se tomu říká „guidelines", nicméně když konečně guideli-nes vytvoříme, často zjistíme, že už neplatí. Jako příklad uvedu antibiotika. Vědci předpovídají, že zmizí ze scény světové medicíny, protože jejich užívání v masovém měřít­ku vyvolalo změny v genofondu baktérií a ty se zařídily po svém - získaly rezistenci. Pokud dojde na slova vědců, vývoj se obrátí a lidstvo se místo léčby následků soustředí na po­silování vlastní imunity. Pro praktiky TČM nijak překvapivá vize...
Současná populace úporně bojuje proti rakovině, virům, infekčním nemocem, proti cukrovce a dalším civilizačním chorobám. Připomenu výrok Karla Gustava Junga: „To, proti čemu bojujeme, zesílí." Je tedy nasnadě, že budeme muset uplatnit jiný postup než boj. Proto vyznávám integraci. Místo boje spoluprácí, místo soutěžení kooperaci, místo odmítání přijímání. Jediné možné východisko z nadbytku jangu současné doby zná starý čínský princip. Jak jinak, než posilování jinu. Vydejme se společně na cestu, která nás obohatí víc než boj, vydejme se cestou poznáni. Doufám, že čtyřdenní kongres bude integrací a poznáním pokud možno co nejvíce naplněn.
 
 
MUDr. Jiří Mařádek - odborný garant

 

Vyhledávání

© 2008 Provozovatel: Fashion Trade o.s.. e-mail: fashionTV@fashionTV.cz, dopisy@fashionTV.cz, foto@fashionTV.cz, tel.: +420 777 281 915 www.facebook.com/fashiontv.fashiontrade , www.facebook.com/olympijskypark.letna