LIPOSUKCE

 

Neinvazivní liposukce a jiné podvody: fakta a mýty o tuku

 

 

Asklepion - klinika a institut estetické medicíny 

 

Medicína se od dob svého vzniku neustálé potýká se souputníky v podobě různých šarlatánů. Ti se bez ohledu na své nedostatečné schopnosti snaží vydělat na lidském neštěstí nebo snaze pomaleji stárnout. Od alchymistů vařících elixír nesmrtelnosti až po prodavače různých potravinových doplňků (s téměř magickými schopnostmi) se lze setkat s množstvím bizarních výstřelků. Jaké jsou nejnovější nesmysly týkající se estetické medicíny?

 

Termín liposukce lze přeložit jako odsátí tuku. To však nebrání kosmetičkám, masérům, neškoleným nadšencům a dokonce ani lékařům, aby nabízeli klientům zázrak: neinvazivní liposukci. Tedy odsátí tuku bez porušení kůže. 

 

Neinvazivní liposukce“

Metody postavené na masáži a lymfodrenáži se používají už po desetiletí. Nelze pochybovat ani o tom, že je možné ultrazvukem, chladem, teplem či radiofrekvencí poškodit tukové buňky. Nedá se však mluvit o zázraku. Pacient sice vidí, jak mu v pase ubylo několik centimetrů, ale tuk se pouze dostal do oběhu a usadil se v jiných tukových buňkách. Tam je ovšem mnohem nebezpečnější - například z hlediska cukrovky či onemocnění srdce. Tato metoda je vhodná jako dočasné řešení, ale nelze ji využívat jako způsob hubnutí.

Aby se tuk „spálil“, je ideálním postupem v době ošetření účinná dieta v kombinaci s dostatečným pohybem. „Bohužel, většina „zázračných lékařů“ zdůrazňuje pravý opak. Lákají pacienty na hubnutí bez námahy. Jestliže pacient není připraven podstoupit radikální dietu, mnohem vhodnější je klasická liposukce. Tuk skončí v odpadu a nemůže dále škodit. Lékař jej také může dále využít – například k vyplnění prsou či obličeje“, vysvětluje Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. Liposukce je rozhodně nejlepším způsobem jak se zbavit lokalizovaného nadbytku tukové tkáně. K hubnutí slouží dieta, pohyb a u obézních lidí „balónky do žaludku“ či operace žaludku.

Liposukce existuje klasická, laserová, ultrazvuková ale ne neinvazivní. „Pokud pacient ví, co má očekávat od „neinvazivní liposukce“, je tento postup na místě - je ovšem nutné postupovat velmi opatrně. Název liposukce v tomto případě lživě parazituje na dobré pověsti jiné metody“, upozorňuje docent Šmucler.

Laserová liposukce

Je možné, aby byla dobrá metoda zároveň podvodem? Laserová liposukce je zákrokem, při kterém chirurg spolu s klasickou liposukcí (odsátí tuku skrz kůži) zároveň využívá laser. Ten zastaví krvácení a současně ukončí narušená nervová zakončení. Obojí snižuje komplikace a urychluje návrat do normálního života. Mnohem podstatnější je, že kůži zespodu ošetřuje teplo, které způsobí její vypnutí a to znásobí výsledek liposukce. Nejlepšího vzhledu je dosaženo zhruba půl roku po ošetření – do té doby se stav neustále zlepšuje. Není divu, že tato metoda je v posledních letech nejpoužívanějším postupem estetické medicíny v USA. Nás v Česku může těšit, že jsme ji používali dříve než Američané a máme s ní dobré zkušenosti.

 

Někteří lékaři ovšem používají laser bez odsátí tuku. Je to možné, avšak většinou nedostatečné. V Česku se však objevila „laserová liposukce“: na břicho svítí laserové diody s výkonem, který se blíží opalování na slunci. Že pouhým sluněním nelze zhubnout? Nepatrné výsledky taková stimulace přinášet může, ale rozhodně se nejedná o liposukci, tedy odsátí tuku. Použití červeného světla či masáží v hojení po liposukci je legitimní, nazývat to laserovou liposukcí je vědomé zavádění.

Ohrožení zdraví

Tuk není pouze zásobárnou energie. Podle posledních výzkumů je to důležitá struktura produkující hormony. V těle je mnoho typů tukové tkáně - některé nás chrání, jiné v nadbytku ohrožují. Laik, bez znalosti zdravotního stavu pacienta včetně biochemického rozboru krve, by si s něčím takovým neměl zahrávat. Řada „problematických partií“ u žen není způsobena nadbytkem tuku ale povolenou kůží či ochablým svalstvem. Odborník musí tyto stavy umět odlišit, jinak situaci výrazně zhorší. „V Asklepionu se kombinuje mnoho metod dle stavu pacienta, jeho ochoty cvičit, hubnout, dlouhodobým či krátkodobým potřebám. S medicínou si nelze zahrávat. Z nejnovějších německých studií jasně vyplývá, že laik může pacientům způsobit deset až dvacetkrát větší riziko trvalých komplikací při použití stejných přístrojů jako profesionální specialista“, uzavírá docent Šmucler. Hlavní rozdíl však nespočívá v samotném používání technik, ale spíše ve schopnosti správně zvládat přicházející komplikace, které nelze řešit bez postupů a léků určených výlučně lékařům.

 

Vyhledávání

© 2008 Provozovatel: Fashion Trade o.s.. e-mail: fashionTV@fashionTV.cz, dopisy@fashionTV.cz, foto@fashionTV.cz, tel.: +420 777 281 915 www.facebook.com/fashiontv.fashiontrade , www.facebook.com/olympijskypark.letna